SLIPP SURFA PÅ 100 SAJTER
DAGENS PS| 4 FEB 2012
Textstorlek

Första Ipad-utmanaren: "Snygg och välbyggd"

Läs även:Prylar
Det tog längre tid en väntat för konkurrenterna att få ut en Ipad-liknande produkt. Men nu är den här och Pc för Alla gillar den skarpt. Men är det verkligen en Apple-utmanare?

Prylar Det blev Dell som blev den första konkurrenten att lansera en produkt som kan konkurrera med Apples Ipad. Men kan den verkligen klassas som en Ipad-utmanare? Det frågar sig datortidningen Pc för Alla som testat nya Dell Streak.

Streak marknadsförs som en "slate" och är mindre än en Ipad, men större än en smartphone. Den går ned i byxfickan och har telefonfunktion men har självklart mindre skärm än en Ipad.

Men oavsett i vilken kategori man ska placera Streak är det en riktigt trevlig produkt, anser tidningens testpanel. Skärmen på fem tum gör allt från uppspelning av media till surfning bättre och för den med kraftiga fingrar blir textinmatning mycket smidigare med det stora tangetbordet.

Streak kommer utrustad med Android 1.6 och alltså inte senaste 2.2. Det gör att flera nyare funktioner inte finns med den fungerar trots detta väldigt bra. Enligt Dell kommer en uppdatering av operativet senare i höst. Ovanpå det har Dell sedan utvecklat ett eget gränssnitt.

"Och vi gillar det skarpt. Det är enkelt och snabbnavigerat, samtidigt som det ger en känsla av "riktig dator med lite businesskänsla istället för mobiltelefon", skriver Pc för Alla.

Det enda tidningen har att klaga på är Streaks högtalare som enligt tidningen "brister som en sönderrostad traktor" vid uppspelning av musik.

Dell Streak finns ännu bara lanserats i Storbritannien och Tyskland och kostar där cirka 5.200 kronor obunden till en operatör. Streak får 8 av 10 möjliga i betyg av Pc för Alla.

DiggFacebookStumbleUponreddit Pushadel.icio.usMa.gnoliaTipsa andra om den här artikelnUtskriftsvänlig version
(Foto: Samtliga bilder från Dell)
PÅ FÖRSTASIDAN JUST NU

"Det är näringslivets nya statusmarkör"

PS Helg Segling och golf har förlorat sin forna ställning som statusmarkörer i näringslivskretsar. Visst slår det fortfarande högt med en lyxyacht - men nu är det helt andra ideal för den som vill kunna skryta på styrelsemötet.

Facebook-aktien kostar 114 dollar på Stureplan

Aktier Handeln med aktier i internetbolaget Facebook är redan i full gång hos IG Markets vid Stureplan i Stockholm. "Det handlar om att ta en förposition införnoteringen", säger marknadsanalytikern John Lönnqvist till Di.

BILDEXTRA: Slott i Skåne sålt för 3 miljoner

Bostad Nya ägarna till detta slott betalar inte mer än en normalstor tvåa i Stockholms innerstad.

Han kan bli världens nionde rikaste

Folk Facebook-grundaren Mark Zuckerberg har nu chansen att slå sig in på topp-10 bland världens rikaste personer.
Karriärnytt från Dagens Möjligheter

Telia Soner satsar på service

Customer Service Telia Sonera, som på torsdagen kom med bokslutsrapport, aviserar en storsatsning inom kundservicen.

Galleri Zetterling: Brottsutbredning

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare. Vill du köpa en bok/trycksak eller har kanske bara en fråga kring Leif Zetterlings alster? Klicka här!

Optimism trots publicistiska utmaningar

Blogg Några av de tyngsta namnen inom den publicistiska branschen i Sverige drabbade samman på Engelsbergs herrgård i Bergsslagen igår.

Börserna lyfter efter övertygande USA-siffror

Arbetsmarknad USA:s jobbsiffror överträffar de mest optimistiska analytikerprognoserna i nyhetsbyrån Bloombergs enkät. Och arbetslösheten sjunker.

Sjöstedt-effekten: Upp tre procent på en månad

Politik Vänsterpartiet rusar över tre procentenheter Demoskops senaste väljarbarometer - den högsta siffran för V sedan 2004, skriver Expressen.

Panasonics: "Största förlusten någonsin"

Börs Elektronikjätten Panasonics senaste prognos är ingen rolig läsning för aktieägarna.

Astra-chocken: "Bara myt att vi står starkt"

Forskning Här är alla kommentarer i DN, SvD och Di, dagen efter Astra Zenecas chockbesked: "Det är allvar nu!"

SEB: Bortglömd aktie kan stiga 100 procent

Analys SEB Enskilda upprepar sin köprekommendation på aktien som sedan länge glömts bort av investerarna. Faktum är att det är en potentiell kursdubblare.

Uppror i golfparadiset efter miljardärernas kupp

Folk Ett bittert ägaruppror har brutit ut i det idylliska golfparadiset utanför Stockholm. Ilskan är stor mot några av Sveriges mest kända finansmän och miljardärer.

Volvo ökar vinsten - men inte tillräckligt

Rapport Fordonskoncernen Volvo redovisar en lägre vinst än väntat för fjärde kvartalet i fjol. Nu rapporterar vd:n Olof Persson att marknaden har bromsat in.

"Telekom bör jämföras med el- och vatten"

Analys "Ericsson är en förnödenhet", skriver Di:s Mikael Törnwall, som menar att synen på telekomjätten beror helt på förväntningarna.

"3,2 miljarder för Saab"

Affärer Kinesiska Youngman har lagt ett bud på konkursade Saab Automobile, rapporterar Ekot. Enligt Di ligger utgångsbudet på 2,2-3,2 miljarder kronor.

Oro i USA över Iran-attack

Världen USA:s försvarsminister Leon Panetta tror att det finns en stor risk att Israel kommer att attackera Iran i vår, för att förhindra att landet utvecklar kärnvapen, skriver Washington Post.

"Björn Wahlroos son skulle kidnappas"

Folk Två män tänkte kidnappa Björn Wahlroos son, skriver Helsingin Sanomat.

CHOCKEN: Astra skrotar 1.200 jobb

Läkemedel Astrazeneca lägger ned forskningsenheten i Södertälje och upp mot 1.200 tjänster drabbas.

"Deras ansats hittills är att ge alla sparken"

Analys Astra Zenecas senaste sparchock möts av hård kritik från analytiker som Di talat med. "Deras ansats hittills är att ge alla sparken. Jag vet inte vad ambitionen med bolaget är”, säger Lars Hevreng på SEB Enskilda.

Fölster: "Det är mycket alarmerande"

Företag Företag yngre än tio år tjänar totalt sett ingen ren vinst alls, visar färsk rapport.

Matsons "skamvrå": Här är värsta bilsyndarna

Motor Japanska Toyota toppar Di:s lista över biltillverkarna med lägst totala utsläppsnivå. Sju bilmärken i botten hamnar däremot i Håkan Matsons "skamvrå".

Ikea om matbomben: "Det var lite klantigt"

Företag Matbomben i höstas fick Ikeas kunder att gå i taket. Trots det står man fast vid beslutet, konstaterar koncernchef Mikael Ohlsson.

Skistars miljardsatsning riskerar gå i backen

Resor Svenska Skistars planera miljardsatsning i i schweiziska alperna har försenats rejält och projektet hotas att "snöa in", skriver Dagens Industri.

Börsens revansch: "Marknaden öppnad"

Börs Efter en rejäl rivstart i januari har Stockholmsbörsen nu hämtat in hela det tapp som inleddes i augusti i fjol.
BILDSPECIAL
NYHETSBILDER
1|2|3|4|5|6|7|8|9
FEATURE

FolkMiljardären vill bygga lyxkyrkogård för rika

Folk Amerikanske miljardären Donald Trump kan komma att ge sig in i begravningsbranschen.

ReklamVärldens dyraste 30 sekunder

Reklam Amerikansk fotbolls största händelse, Super Bowl, är en superchans för annonsörer att synas i tv. Men smakar det så kostar det.

TeknikNya Nokiatelefoner kan komma att laddas trådlöst

Teknik En högt uppsatt chef på Nokia avslöjar nya intressanta detaljer kring tillverkarens kommande mobiltelefoner.

MediaDet stör svenskar mest på Facebook

Media Facebook är glödhett just nu och många svenskar besöker det sociala mediet dagligen. Men visst finns det irritationsmoment. Här är sakerna vi stör oss mest på.

LivsstilHon surfar på butlertrend bland världens rikaste

Livsstil Yrket butler har fått sig en renässans bland världens mest förmögna. Det har fått svenskan Sara Vestin Rahmani slå mynt av den nya trenden, skriver Dagens Industri.

Bostad700.000 kronor för 15 kvadratmeter betong

Bostad En garageplats i centrala Stockholm är till salu för 700.000 kronor. "Jag tror vi kommer att få ut begärt pris", säger mäklaren.

MobilM3 LISTAR: Här är 10 bästa vinterapparna

Mobil Undrar du vilken valla du behöver inför dagens åktur i skidbacken. Eller behöver du en snabbkurs i hur man åker? Här är bästa vinterapparna.

MobilLG släpper mystisk minimobil i "hemlighet"

Mobil En ny mobil har dykt upp för beställning hos återförsäljarna utan någon officiell lansering från LG, skriver prylsajten M3.
VCW AKTIETIPS
GALLERI ZETTERLING
NYHETSBILDER
1|2|3|4|5|6|7|8
FEATURE

ResorRekordsiffror för flyget i ny prognos

Resor "Det skapar positiva svallvågor för hela den svenska turistnäringen."

ReklamRekordmånga anmälningar mot reklam

Reklam Reklamombudsmannen, RO, fick ta emot runt tusen anmälningar under 2011, en fördubbling jämfört med 2010. Största delen handlade om sexistisk reklam.

TeknikSnart kan du bygga ditt eget GSM-nät

Teknik Post- och Telestyrelsen, PTS, föreslår att små nätverk i GSM-bandet ska kunna byggas utan tillstånd, rapporterar Ny Teknik.

MotorBILDEXTRA: Här är Lamborghinis nya suv

Motor De första bilderna och detaljerna på "Lamborghinis nya suv" har läckt ut på nätet. Förväntningarna stiger: visst är den underbar?!

EntreprenörSvensk inredningssuccé gör kometkarriär i Kina

Entreprenör Svenska Lexington finns i sammanlagt 20 länder. För ett år sedan tog man klivet till den kinesiska marknaden och nu planerar man för en omfattande expansion, skriver Dagens Industri.

FolkSuccén fortsätter - får 16 miljoner i utdelning

Folk Mamma Mia fortsätter generera miljoner för ABBA-duon Björn Ulvaeus och Benny Andersson.

MobilRykten går om ny "monster-lur" från LG

Mobil LG var först att släppa en smartphone med dubbelkärnig processor. Nu kommer tillverkarens nya tekniska underverk - om man får tro ryktena, skriver sajten prisjakt.nu.
PS PARTNERS