

Aktietips Leif GW Persson, känd som författare, samhällsdebattör och från bland annat TV3:s "Efterlyst", är enligt egen utsago en riktig hejare på aktier.
"Jag brukar klara mig bätttre än de förvaltare jag anlitar", säger han kaxigt till Affärsvärlden.
Enligt honom själv har hans portfölj utvecklats "alldeles utmärkt" trots kaoset på världens börser. Han säger att han aldrig blankar utan istället försöker äga "bra papper". Leif GW Persson gillar bland annat Astra Zeneca.
"Så fort aktien går under en viss nivå så köper man. Dessutom ger det en direktavkastning", säger deckarförfattaren om läkemedelsjätten.
På sista tiden har han köpt Telia och Bure. Leif tycker speciellt att den sistnämda är, som han uttrycker det klassiskt GW-manér, "jävligt intressant".
"Inte minst för att de har en kassa på 15 kronor aktien, och de delar ut en tia på en aktie som kostar runt 25 spänn. Och så finns det en hel del bra fetingar, alltså innehav, i Bure. Carnegie som de köpt väldigt billigt är som en sedelpress om det sköts på rätt sätt", säger Persson till AFV.
| 1 | E4:an stängd i åtta timmar | |
| 2 | Gripna bestulna hos polisen | |
| 3 | Minst 200 dödade i Syrien | |
| 4 | trrrr | |
| 5 | Steriliseringsfrågan skjuts upp | |
