SLIPP SURFA PÅ 100 SAJTER
Textstorlek

"Listiga spioner lurar businessfolk med sex"

Läs även:Säkerhet
Det låter som hämtat ur en Bondfilm eller ett avsnitt av tv-serien 24. Säkerhetstjänsten MI5 varnar nu för spioner som utpressar businessfolk på pengar och information - med hjälp av sex.

Säkerhet I ett 14 sidor långt dokument till hundratals banker, företag och finansinstitutioner, varnar brittiska Military Intelligence Section 5, kort och gott kallat MI5, för spionage. Handlingen har rubriken "The Threat from Chinese Espionage" och listar en lång rad kinesiska försök att öva utpressning mot västerländska affärsman och kvinnor med hjälp av sex.

MI5 skriver enligt London Times och sajten Foreignpolicy.com att kineserna är mästare på att exploatera svagheter så som sexuella relationer för att tvinga personer att samarbeta. Detta tillvägagångssätt i jakten på information kallas "honey trap" och har använts av spioner i alla tider.

"Intelligens, karaktär och patriotism är ofta inget skydd mot en välriggad 'honey trap'. Både män och kvinnor är lika bra på att sätta upp en fälla - och lika sårbara att fasta själva", skriver Foreignpolicy.com.

SE UPP! HÄR ÄR FEM VANLIGASTE FÄLLORNA:

1. FÖLJ INTE EFTER "DEN DÄR KVINNAN". Du minns väl vad som hände med Mordechai Vanunu, som 1986 slog larm om att Israel hade utvecklat en atombomb?! En USA-född Mossadofficer vid namn Cheryl Ben Tov, kodnamn "Cindy", lurade honom utomlands och Vanunu kunde gripas.

2. TA INTE EMOT NÅGRA TJÄNSTER. Holländskan Mata Hari greps på 1910-talet i Frankrike där hon anklagades för att vara tysk spion. Detta på grund av att hon ständigt fick gåvor skickade till sig från Tysklands militärattaché i Madrid. Hon påstods förse tyskarna med franska statshemligheter. Efter att hon avrättats 1917 har Frankrike dock erkänt att det saknades bevisning mot Mata Hari och historikerna tolkar det hela som att fransmännen ville statuera ett varnande exempel.

3. VAR VAKSAM PÅ MEDIA. Yevgeny Ivanov var sovjetisk attaché i London på 1960-talet. Han var en snygg och omtyckt och tillhörde societetseliten. Han skaffade sig en älskarinna vid namn Christine Keeler, som också "umgicks" med den gifte brittiske krigsministern John Profumo. Profumos affär avslöjades snabbt i pressen och han tvingades avgå. Hans fru förlät honom men han karriär slogs i spillror.

4. DEN FARLIGASTE FÄLLAN AV ALLA. Jeremy Wolfenden, korrespondent för London Daily Telegraph i Moscow på 1960-talet, pratade ryska - och var homosexuell. När KGB fick nys om detta snärjde de omedelbart Wolfenden i sitt nät med hot om att avslöja hans läggning om han inte spionerade åt Moskva. Jeremy Wolfenden slutade sina dagar som alkoholist och dog redan vid 31 års ålder - efter att ha snavat i badrummet.

5. VARNING FÖR "ROMEOSPIONER". Den östtyske mästerspionen Markus Wolf kom på en briljant plan för att snärja ALLA de tyska änkor som tvingades ut i arbetslivet efter att deras män blivit dödade under Andra världskriget. Han byggde upp en egen enhet inom Stasi där bara de snyggaste agenterna fick jobb. Dessa så kallade "Romeospioner" fick i uppdrag att infiltrera Västtyskland, leta upp prominenta, ogifta kvinnor och inleda ett förhållande. Målet var naturligtvis att klämma dem på all tänkbar information, vilket också lyckades.

Eller som Markus Wolf själv sagt i en intervju:

"Så länge det finns spioneri, kommer det att finnas "Romeos" som förför intet ont anande personer med tillgång till hemlig information. Jag var chef för en undersättelsetjänst - inte en datingfirma."

(Källa: Foreign Policy)

PÅ FÖRSTASIDAN JUST NU

"HQ har en köpare"

Bank Finansinspektionen uppges ha tagit emot en ansökan om ägarprövning av HQ Bank.
Omröstning | Tror du att FI kommer att rädda HQ Bank?

Senaste nytt: Dahlbo sålde aktier innan raset

Bank Aktiespararna misstänker Öresunds sparkade vd för insiderhandel.

"Märkligt att höja räntan"

analys TCO:s chefsekonom Göran Zettergren ifrågasätter starkt Riksbankens räntehöjning. Återhämtningen i Sverige och globalt är "mycket skör", säger han i en intervju med di.se.

Lanvin designar åt H & M

Mode Modehuset Lanvins konstnärlige ledare Alber Elbaz och herrklädesdesigner Lucas Ossendrijver är Hennes & Mauritz nya gästdesigners.

Hemligt mejl avslöjar SD:s reklamtaktik

Reklam "Att etablissemanget skäller på oss är bra", skriver partiledaren Jimmie Åkesson i ett internt mejl.

Telia vann delseger om bredband

Ekonomi Telia Sonera vann på torsdagen en delseger i den segdragna tvisten om huruvida bolaget missbrukat sin dominerande ställning på bredband via kopparnätet (ADSL).

"Whistlerblowers" får 275 miljoner

Pengar De slog larm och anmälde sin arbetsgivare till polisen. Nu får de fem "tjallarna" dela på 275 miljoner kronor, uppger nyhetsbyrån AP.

"Alldeles för tidigt ropa hej i skogen"

Börs Aktiehandeln i Holmen och Stora Enso har stoppats på Stockholmsbörsen, rapporterar SR Östergötland. Men Stora Enso dementerar uppgifterna om en strukturaffär och enligt VA:s Börsbloggen är det "för tidigt att ropa hej i skogen".

Professor: Tacka Göran för den svenska succén

analys Finansminister Anders Borg har skött sig väl under finanskrisen. Men det är Göran Persson vi ska tacka för svenska ekonomin, skriver John Hassler, professor i makroekonomi vid Stockholms universitet, i en krönika i Affärsvärlden.

Finansmannen i rätten: "Nu ska jag till Sturehof"

Lag & rätt För några år sedan gjorde han sig ett namn på Stureplan när han korkade upp en 75.000-kronors skumpa. I går satt Bernhard von der Osten-Sacken i tingsrätten åtalad för grovt skattebrott.

Riksbanken höjer räntan

Räntor Reporäntan höjs med 0,25 procentenheter. Det beskedet lämnade Riksbanken på torsdagsförmiddagen.

DI: Oväntad köpare tar över HQ Bank

Affärer Likvidatorn Björn Reise väntas på torsdagen hålla presskonferens för att presentera en affär. Och det är en oväntad köpare, skriver Dagens Industri.

Nedåt på Stockholmsbörsen

Börs Torsdagen slutade på minus för Stockholmsbörsen, efter onsdagens lättnadsrally.

Supermiljöpremie säljer bilar i Kina

Ekonomi Bilförsäljningen i Kina, världens största fordonsmarknad, ökade i augusti med mer än 50 procent jämfört med samma månad förra året, rapporterar statliga medier.

Bostäder tar fart: "Köpare och säljares marknad"

Bostad Trots räntehöjningar, val och ett nytt bolånetak är bostadsmarknaden i full gång efter sommaren. Men köparna är mer försiktiga, menar Jeanetta Gustafsdotter, vd för Mäklarsamfundet, enligt Dagens Industri.

"Helt vilt" - här är Apples nya produkter

Bildspecial Apples vd Steve Jobs presenterade på onsdagskvällen en rad nya produkter. Här är alla bilder!

Generationsskifte på Nordic Capital

Folk Det sker just nu ett generationsskifte på riskkapitalbolaget Nordic Capital. Grundarna kliver ned från ledarrollerna och rodret tas över av två medarbetare, enligt Dagens Industri.

VA: Köp Hexagon och Cardo

Aktietips Köp Hexagon och Cardo men sälj Bilia. De rekommendationerna ger Veckans Affärer i torsdagens tidning.

Kraftigt upp på Wall Street

Wall Street Oväntat starka konjunktursiffror på onsdagen lyfte New York-börserna till den högsta nivån på åtta veckor.
DiggFacebookStumbleUponreddit Pushadel.icio.usMa.gnoliaTipsa andra om den här artikelnUtskriftsvänlig version
Se upp för typer som den här om du är på affärsresande fot... (Foto: Scanpix)
BILDSPECIAL
NYHETSBILDER
1|2|3|4|5|6|7|8|9
FEATURE

SpelVinst för dataspelsbranschen

Spel För första gången på flera år gick dataspelsföretagen i Sverige sammantaget med vinst i fjol.

ModeLanvin designar åt H & M

Mode Modehuset Lanvins konstnärlige ledare Alber Elbaz och herrklädesdesigner Lucas Ossendrijver är Hennes & Mauritz nya gästdesigners.

KarriärSveriges 10 bäst betalda yrken - hur ligger du till?

Karriär Här är jobben där du tjänar storkovan. Hur ligger du själv till?

PrylarSamsungs Ipad-dödare här

Prylar I dag slogs portarna upp för IFA-mässan i Berlin. En av nyheterna är Samsungs Ipad-utmanare Galaxy Tab.

MotorFerrari återkallar brandfarlig 458

Motor Ferrari har kommit fram till att ett brandfarligt klister inte gör sig i supersportbilar. Över 1.200 exemplar av 458 Italia återkallas efter brandolyckor runtom i världen.

PS TVTV4 sänder SD:s reklamfilm

PS TV TV4 ska sända Sverigedemokraternas reklamfilm, sedan vissa delar av filmen har redigerats om. Se filmen här!

MediaEkwall: "Städare lurade hela världspressen"

Media Den lapp som påstås ha avslöjat hela Skottlands taktik i fotboll kan ha varit ett skämt från en lustig Råsunda-städare, skriver Patrick Ekwall på sin blogg, enligt Dagens Media.

BildspecialForbes: Världens bäst betalda tennisstjärnor

Bildspecial Sorry, Robin Söderling! När tidningen Forbes rankar världens tio bäst betalda tennisspelare finns inte en svensk så långt ögat kan nå.
VCW AKTIETIPS
GALLERI ZETTERLING
NYHETSBILDER
1|2|3|4|5|6|7|8
FEATURE

PolitikÖstros portas av SCA

Politik Socialdemokraternas toppnamn Thomas Östros får kalla handen av SCA. Oppositionens tilltänkte finansminister stoppas från att genomföra ett planerat besök på fabriken i Falkenberg.

SverigeProtest mot kungens älgexport

Sverige Föreningen Djurvänner i Jämtland protesterar mot att det svenska hovet vill skicka älgar från Moose Garden i Orrviken som present till det thailändska hovet.

ResorVärldens farligaste badplatser

Resor Känner man inte till området kan det vara klokt att tänka till en extra gång innan man kastar sig i ut vattnet. Speciellt om du är på någon av de här platserna.

PrylarIpad-utmanare i 3D snart här

Prylar Koreanska I-station har kombinerat årets två största pryltrender - 3D och tablet.

PSsstAntikrundans största fynd: "Väldigt mycket pengar"

PSsst Experterna i tårar över loppisfyndet. "Tavlan visade sig vara värd väldigt, väldigt, väldigt mycket pengar."

FilmFilmuthyrning på Youtube - så mycket kostar det

Film Google befinner just nu i förhandlingar med Hollywood om en ny filmuthyrningstjänst. Redan i slutet av året kan det bli möjligt att titta på långfilm via Youtube, rapporterar Financial Times.

ResorFölj med hem till Elvis - rundtur i förtrollad värld

Resor Följ med PS RESOR på en guidad rundtur genom amerikanska Södern. "Kitschigt så det räcker", skriver Nils Hansson i DN Söndag.

ByggByggbråk i New York - Empire-ägare rasande

Bygg I onsdags godkändes det bygge som fått Empire State Buildings ägare att se rött. Den nya byggnaden kommer att resa sig 365 meter över marken, enligt Aftonbladet.
PS PARTNERS
[Alt-Text] [Alt-Text] [Alt-Text]