

Politik 68,4 procent av Sveriges företagsledare röstar på Moderaterna.
Högst stöd har partiet i Hallands län där hela 74,4 procent röstar på M. Även i storstadsregionerna är siffrorna höga. I Stockholm har partiet 71,7 procent och i Skåne 71,8 procent. I Västra Götalandslän skulle 69,4 procent rösta på Moderaterna om det vore val idag.
Enligt partiledaren, statsminister Fredrik Reinfeldt, beror de höga siffrorna på att många är rädda för en, som han uttrycker det i DI, "återgång till högre skatter och försämrade förutsättningar".
Centern, som via Maud Olofsson ansvarar på näringspolitiken, har inte lyckats nå fram till väljarna. Partiet får bara 2,6 procent i tidningens opinionsmätning och bland riksdagspartierna är det bara Vänsterpartiet som uppvisar sämre siffror.
"Centern har för lite leveranser. De talar mycket om regelförenklingar och positivism till småföretagare. Men det skulle vara bra om det blev mer verkstad av det", säger industrimannen Gustaf Douglas, ledamot i Moderaternas partistyrelse, till DI.
Maud Olofsson tycks medveten om problemet.
"Vi har absolut varit för dåliga med att nu berätta vad som gjorts", säger hon i en kommentar.
Fråga: Vilket parti skulle du rösta på om det vore val idag?*
M: 68,4 procent
FP: 5,7 procent
S: 5,1 procent
KD: 2,8 procent
MP: 2,7 procent
C: 2,6 procent
SD: 2,2 procent
V: 0,5 procent
PP: 0,4 procent
FI: 0,3 procent
Övr: 0,5 procent
Osäker: 8,8 procent
* Dagens Industri har tillfrågat 11.155 personer under de två senaste veckorna.
| 1 | Klitjko vann på knockout | |
| 2 | Över 600 flyr isländsk vulkan | |
| 3 | 16-åring anhållen för mordförsök | |
| 4 | Våldsamt bråk vid extremistmöte | |
| 5 | Söderling utslagen i natt | |