

Affärer SVT:s Rapport gick först ut med nyheten om att Spyker Cars gjort klart med GM om att köpa Saab Automobile.
Både Europeiska investeringsbanken och Riksgälden hade enligt Rapports källor gått i borgen för de lån som affären förutsätter.
Men Eva Srejber på Europeiska Investeringsbanken dementerade senare Rapports uppgift om att EIB godkänt Spyker.
"Vi har inte fattat något beslut", sade Eva Srejber till E24.
Senare på eftermiddagen modifierade också Rapport sina uppgifter och förklarade att förhandlingarna kring en affär dröjer.
Näringsminister Maud Olofsson tillbakavisade samtidigt i Ekot att regeringen skulle ta beslut om borgen för ett lån till Spyker på ett extra sammanträde.
Däremot väntas ett "slutligt besked" om Saabs framtid "inom ett dygn". Det ska då, enligt SR:s nyhetskanal, uppenbaras om Saab köps upp av holländarna eller om biltillverkaren skrotas, som ägaren General Motors tidigare sagt.
För SVT:s Rapport deklarerade Maud Olofsson att regeringen "hoppas" att GM och Spyker snart kommer överens med tillägget att "det är inte klart ännu".
Tidningen Dagens Arbete pekar ut holländaren Marcel Boekhoorn, 50, som den "hemlige finansiären" bakom Spyker. Han ska enligt uppgift ha utökat sitt ägande i sportbilstillverkaren.
Marcel Boekhoorn är enligt Dagens Arbete ett namn som General Motors kan acceptera.
"Till skillnad från de ryska bankirerna far och son Antonov som GM ansåg sig ha väldokumenterade skäl att säga nej till", skriver tidningen på nätet.
Boekhoorn grundade sitt finansinperium Ramphastos Investments för 15 år sedan och äger bolag inom bland annat media, mode och tillverkningsindustrin. Holländaren har bliv rik på att köpa och sälja företag främst inom livsmedel och telekom.
I Amsterdam har Spyker Cars aktie i dag rusat på uppgiften att Saabaffären är klar. Enligt E24 hade kursen gått upp med över 30 procent strax efter lunch och totalt har aktien, enligt samma källa, stigit med omkring 75 procent sedan början av december då det blev känt att Spyker var intresserat av bolaget.
I dag handlas Spykers aktie för 2,74 euro, uppger sajten, som konstaterar att det trots det är långt kvar till toppnoteringen 2006, då börspappret stod i över 20 euro.
| 1 | IMF: Dyrt om Grekland lämnar euron | |
| 2 | Japans ekonomi växer | |
| 3 | Sveriges 12 bästa bilar korade - vad kör du själv? | |
| 4 | BILDSPEL: "Fem vd:ar som BORDE få sparken" | |
| 5 | Total utrensning lämnar alla i chock | |

Har du tänkt att börja med yoga? Vi har allt du behöver för att komma igång!