

Affärer Tidningen hänvisar till källor, som uppges ha en "samstämmig uppfattning" i frågan. Om svenska staten ska ge en lånegaranti måste finansiärerna bakom Koenigseggs köp av Saab först gå in med samma belopp.
"Det här liknar en fars. De uttalanden som har gjorts av representanter för Koenigsegg är häpnadsväckande oinitierade. Man vill utveckla nya Saabbilar, men underskattar kostnaderna och arbetet å det grövsta", säger en av tidningens källor, som jobbat som chef i svensk bilindustri.
Lyxvagnstillverkaren Koenigseggs affär kring Saab vilar på "osäker grund", heter det vidare. Liksom att projektet innebär betydande risker för investerarna. Men trots en utbredd skepsis är det ingen av DI:s källor som utesluter att affären blir av.
Inom två veckor ska "ett mer bindande köpeavtal" mellan Koenigsegg och säljaren GM vara klart, är det tänkt. Sedan dröjer det till slutet av september innan "alla detaljer är klara", skriver DI.

Har du tänkt att börja med yoga? Vi har allt du behöver för att komma igång!