

Bil Ira Rennert och hans imperium Renco är enligt DI en av tre finalister i kampen om Saab - något som får Håkan Matson att gå i taket i en kommentar i torsdagens utgåva av DI.
Den excentriske mångmiljardären, som äger USA:s dyraste privathus i The Hamptons och våningar på Manhattan för flera hundra miljoner, har enligt tidningens motorexpert såväl vräkiga vanor som "tunga miljöskandaler på sitt samvete". Dessutom verkar han sakna moral, menar Matson. Motorexperten väljer att citera en upprörd Saab-ägare, som säger att han efter 24 år med Saab i familjen aldrig mer kommer att köra Saab om Rennert tar över.
Ira Rennert - världens 132:a rikaste person enligt tidningen Forbes - pekas av amerikanska naturvårdsverket ut som "USA:s värsta miljöförstörare" efter skandaler i såväl amerikanska delstaten Utah som i Peru (97 procent av barnen i staden La Oroya blev blyförgiftade efter omfattande utsläpp från peruanska dotterbolaget Doe Run).
Vidare har Ira Rennert enligt DI umgåtts privat med tidernas kanske värsta fondförbrytare, Bernard Madoff.
"Ska svenska skattebetalare verkligen ställa upp med lånegarantier år en sådan person? Mitt svar är självfallet: nej", dundrar Håkan Matson, som menar att en affär med Rennert aldrig kan försvaras, men möjligen förstås:
"Man brukar säga att en tiggare inte har något val."
Bilden av Ira Rennert är dock inte entydig. Dels pekas han ut som en hänsynslös affärsman med vana att driva rättsprocess mot diverse miljöorganisationer. Dels skänker han varje år miljontals dollar till välgörenhet, skriver Dagens Industri.
Sveriges regering står inför ett stort dilemma, menar Håkan Matson. Dels har man lovat statliga lånegarantier till en ny långsiktig Saab-ägare, dels riskerar Ira Rennert att allvarligt skada näringsminister Maud Olofssons försök att bygga en miljöimage.
Håkan Matson tror inte att Ira Rennert, som visserligen är delägare i Hummer-tillverkaren AM General, har vare sig långsiktighet eller någon djupare känsla för varumärket Saab.
"Den perfekta lösningen för Saab är, som jag tidigare påpekat, att hamna hos italienska Fiat. Det vore oförsvarligt av Saab Automobiles vd Jan Åke Svensson att inte satsa helhjärtat på detta goda kort", skriver Matson i DI.
Även Saabs miljöimage riskerar att få en allvarlig törn, skriver Håkan Matson som menar att det är de affärsmässiga skälen som talar mot en affär - inte Rennerts excentriska karaktär.
