

Folk Memoarerna utkommer 13 oktober på Ekerlids förlag, skriver Dagens Industri, och handlar till stor del om saneringen av Sveriges ekonomi i början av 1990-talet. Jacob Palmstierna, som lämnat SEB efter en husaffärsskandal, fick tillsammans med Björn Wahlström uppdraget av finansminister Allan Larsson att reda upp problemen i Nordbanken.
Banken hade enligt Palmstierna "en eländig kreditkultur" och hade stöttat Pensers affärsbygge med 11,5 miljarder kronor, eller lika mycket som man hade i eget kapital.
Turerna i bankkrisen har varit många. I augusti 1991 fick Nordbanken ta över Pensers bolag Yggdrasil för en krona. Erik Penser fick året därpå köpa tillbaka bolaget som då var tömt på Nobel-aktier. En segdragen rättstvist inleddes där Penser krävde Nordbanken på 3,4 miljarder kronor plus ränta.
Redan 1991 förlorade Palmstierna och Wahlström förtroendet för finansmannen som i en intervju kallades "färdig, slut och pank". Enligt boken ringde Erik Pensers fru gråtande upp dagen därpå och skällde ut de båda bankmännen efter noter:
"Hur kan ni säga så om min Erik?" sa hustrun enligt DI.
Man brukar säga att tiden läker alla sår.
Men tydligen inte alla.
I "Jacobs stege" framkommer att Palmstierna fortfarande är arg på Penser.
"Man kan tycka att bäst-före-datument för den nu 74-årige Palmstiernas memoarer passerats. I någon mån är det så. Dock är det glasklart att även en bankdirektör har känslor", skriver Dagens Industri.
| 1 | Här är svenskarna som vill köpa Saab | |
| 2 | Reinfeldt flaggar för höjd pensionsålder | |
| 3 | Fler anmäler sjukvårdsrådgivningen | |
| 4 | Sverige tappar globalt: "Trenden är oroande" | |
| 5 | H&M:s vd: "Jag saknar honom mycket" | |
