Dagens PS

Dryga böter för Mallorca-bostad

Svenska turister kan nu få problem att hyra bostad på Mallorca. (Foto: TT)
Svenska turister kan nu få problem att hyra bostad på Mallorca. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 03 apr. 2017Publicerad: 03 apr. 2017

Vice borgmästare Antoni Noguera vill förbjuda fastighetsägare att hyra ut sin lägenheter i det populära svenska turistmålet Palma de Mallorca.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Den som trotsar förbudet kan åka på en rejäl ekonomisk smäll. Enligt Expressens Allt om resor, som hänvisar till Diario de Mallorca och Svenska magasinet, kan brott mot förbudet resultera i böter på motsvarande cirka 380.000 kronor.

Förbudet omfattar lägenheter i flerfamiljshus i hela Palma, vilket kan ställa till problem för svenskar som planerat för en Mallorcasemester.

Bakgrunden till förbudet är att bostadspriserna skenar och vice borgmästaren vill få stopp på prisökningarna, som både drabbar lokalbefolkningen och hotellverksamheten.

En som ifrågasätter åtgärden är svenskan Christina Kastin, som bor på Mallorca och driver ett företag som anordnar resor från Stockholm till Palma för människor som reser med hund.

“Jag tror nästan man ska dra ner på antalet hotell i stället och ha mer klass på dem som finns”, säger hon bland annat i artikeln.

MISSA INTE: Nu bokas flest semesterresor  >

LÄS ÄVEN: Så hittar du billigaste solresan  >

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS